Profile

reza janatipour

enginer,
safarbato

Contact Details

safarbato
no.59, bahar st, jalili alley
tehran
Google Map Icon

Bio

دشت مشهد در حدود شانزده هزار و پانصد کیلومتر مربع وسعت دارد ، که پنج هزار کیلومتر مربع آن به دشت‌ ها اختصاص یافته و مابقی این مساحت را ارتفاعات این رو رشته کوه در بر گرفته است . رودخانه کشف‌رود بخشی از آب استان خراسان را تامین می نمود اما در سال های اخیر حجم آب آن بسیار کم شده و تنها در مواقع فصول بارش و سیلاب ، آب اندکی در بستر آن جاری می گردد . و این استان نیز همچون بسیاری از مناطق ایران با معضل کم آبی دست و پنجه نرم می کند .

در ادامه تور مشهد  شما را با برخی از آثار تاریخی زیبای شهر آشنا می کنیم و پیشنهاد می کنیم زمانی را به جستجو در تاریخ و هنر این منطقه اختصاص دهید  :

بازدید از مسجد تاریخی گوهرشاد

به اعلام سفر باتو ، این بنای تاریخی و زیبا ، در یکی از صحن‌های حرم مطهر امام هشتم قرار دارد . و اغلب زائران پس از زیارت حرم امام رضا به زیارت و تماشای آن میروند . مسجد گوهر شاد قرن ها قدمت دارد و در سال ۸۲۱ هجری قمری توسط گوهرشاد بیگم ( همسر شاهرخ میرزا  – از پادشاه تیموریان) ساخته شد . محل قرار گیری این مسجد در ضلع جنوبی حرم امام رضا (ع) است .

معماری این بنا بسیار باشکوه و زیباست و صحن مربعی شکل  آن دارای چهار ایوان بزرگ است که در هر ضلع آن به صورت قرینه ساخته شده ‌است . صحن این مسجد دو هزار و هشتصد و هفتاد متر مربع مساحت دارد و  هفت شبستان بین ایوان‌های آن ساخته شده است . و برای ورودو خروج زائران شش درب در نظر گرفته شده است . این مسجد در کل حدود نه هزار و چهارصد متر مربع مساحت دارد به عنوان یکی از جذاب‌ترین آثار و ابنیۀ تاریخی ایران زمین شناخته شده است .